Inauguracja Roku Akademickiego UTW  2018/2019


Po raz 15-ty w dniu 24 września 2018 roku w teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się uroczysta   inauguracja roku akademickiego 2018/2019 Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Członkowie i sympatycy Uniwersytetu, wraz z Chórem Uniwersytetu Śląskiego  „Harmonia” pod dyrekcją dr hab. Profesor Uniwersytetu Śląskiego Izabelli Zieleckiej- Panek.  odśpiewali  Gaudeamus igitur
Przybyłych do teatru serdecznie przywitali  - prezes zarządu CUTW pani Lucyna Bałandziuk i pan Wiesław Gogol wiceprzewodniczący zarządu CUTW.
Naszą uroczystość  swoją obecnością zaszczycili:   
- Starosta Powiatu Cieszyńskiego JANUSZ KRÓL
- Przewodniczący Rady Powiatu LUDWIK   KUBOSZEK
- Burmistrz Miasta Cieszyna  RYSZARD MACURA
- Przewodnicząca Rady Miejskiej GABRIELA  STASZKIEWICZ  
- Prodziekan Wydziału Artystycznego
  dr hab.  MAŁGORZATA MENDEL
- Prodziekan Zamiejscowego Wydziału
  Akademii Wyższej Szkoły Biznesu REGINA BOGACZYK
- Rada Programowa CUTW
- przedstawiciele współpracujących z nami urzędów, służb, instytucji,  organizacji senioralnych i pozarządowych oraz  firm wspierających naszą działalność.  
-  przedstawiciele zaprzyjaźnionych Uniwersytetów III Wieku z Łaz i Skoczowa oraz Wiślańskiej Akademii Aktywnych.


 W słowie wstępnym pani Prezes nadmieniła,że w nowym roku akademickim czeka nas wszystkich nie tylko wielka przygoda intelektualna, ale także szereg atrakcyjnych propozycji oraz inicjatyw o charakterze kulturalnym i rekreacyjnym. Poza wykładami, seminariami oraz prelekcjami naukowymi i podróżniczymi będziemy mieć  możliwość pogłębiania wiedzy o dzisiejszym świecie,  dbania o kondycję fizyczną a także możliwość odnawiania znajomości i zawierania nowych.
A to wszystko dzięki :
Uniwersytetowi Śląskiemu, Bibliotece Miejskiej, Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka”, Cieszyńskiej Książnicy oraz Kawiarni „KORNEL I PRZYJACIELE”,którzy bezpłatne użyczają  nam pomieszczeń do prowadzenia zajęć.
Pani Prezes podkreśliła,że oferta naszego uniwersytetu nie byłaby tak bogata
i urozmaicona gdyby nie życzliwość i konkretna pomoc, władz miasta i powiatu,Fundacji Aktywności Społecznej”CIESZYNIANKA” Browaru Zamkowego w Cieszynie, Firmy MADONIS, Cieszyńskiej  Energetyki, Banku  Spółdzielczego  O. w Cieszynie, PPG CIESZYN S.A.
Firmy  Eltrex, Firmy  KOH-I-NOOR, CAFE MUZEUM,kwiaciarni „MARIUSZ”.
 W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście - Janusz Król,  Ryszard Macura i Gabriela Staszkiewicz życząc studentom seniorom , aby ten  nowy rok był pomyślny, pełen sukcesów, realizacji planów twórczych, nowych pomysłów i wielu wyzwań.
 Życzyli  wszystkim wielu sukcesów w życiu osobistym, spełnienia marzeń a przede wszystkim dużo zdrowia i radości.
List z życzeniami na nowy rok akademicki dla CUTW przesłali także - poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, senator RP Tadeusz Kopeć. W listach przekazane były życzenia ciekawych spotkań, nowych przyjaźni, aktywności i pasji, które są  kluczem do zdrowia i szczęścia.
Po podziękowaniu wszystkim za ciepłe słowa i  życzenia
 prezes zarządu CUTW wypowiedziała regułę  –
Rok Akademicki 2018/2019 uważam za otwarty
Jak nakazuje tradycja, rok akademicki  powinien być inaugurowany wykładem.
 „Zofii Kossak drogi do wolności”, taki temat wykładu przedstawiła prof. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.
Na naszej uroczystości była też obecna wnuczka Zofii Kossak  Anna Fenby - Taylor.
  Zofia Kossak-Szatkowska,  ur. 10 sierpnia 1889 roku w Kośminie, zm. 9 kwietnia 1968 r. w Bielsku Białej.   powieściopisarka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce : Frontu Odrodzenia Polski  oraz Rada Pomocy Żydom  Żegota.
Po bardzo ciekawym wykładzie odbyła się część artystyczna, którą poprowadziła pani Małgorzata Mendel,  wprowadzając widzów w muzykę Fryderyka Chopena ( polonez A-dur nr 1), w utwory Feliksa Nowowiejskiego
( pieśń patriotyczna - „Dumka o Polsce” oraz stylizowana na ludową pieśń „Odejdź Jasiu od okienka”), Henryka Wieniawskiego ( polonez A-dur i obertas G-dur ), Stanisława Moniuszki ( aria Kazimierza z opery Hrabina) oraz utwory Henryka Warsa „ Już nie zapomnisz mnie”. Publiczność podziękowała prowadzącej i artystom na stojąco gromkimi brawami.
Na zakończenie pani Prezes podziękowała wszystkim za uczestnictwo i życzyła  słuchaczom CUTW,  by znaleźli na Uniwersytecie miejsce dla siebie i swoich zainteresowań oraz zaprosiła na słodkie co nieco i symboliczną lampkę wina.